The EMC20M1G49C is a broadband, high-efficiency amplifier designed for radiated immunity testing, broadband mobile jamming, and linear applications.
Powered by advanced LDMOS solid-state technology, it delivers a typical saturated output power of 80 W (49 dBm) with a gain of 49 dB. Housed in a rugged chassis, this amplifier ensures exceptional power density and low distortion, making it ideal for IEC/EN 61000-4-3 and 61000-4-6 testing applications.
| Frequency Range | 20 - 1000 MHz |
| Saturated Power (Psat) | 80 W (typ) @ 49 dBm |
| Power Gain | 49 dB (typ) |
| Gain Flatness | ± 2.0 dB (max) |
| Harmonics (@ 50W) | -10 dBc (typ) |
| Spurious Signals | -55 dBc (typ) |
| Input Return Loss | -10 dB (typ) |
| Power Supply | 100-240 V @ 50/60 Hz |
| Connectors | N-Type Precision Female |
| Cooling | Forced Air |
| Dimensions (LxWxH) | 485 x 482 x 180 mm |
| Weight | 20 kg |
| Operating Temp | -20 to +60 °C |